Metalosport s-a desprins la patru lungimi

La sfârşitul săptămânii trecute s-au desfăşurat jocurile celei de-a XIII-a etape din Liga a IV-a gălăţeană. Ceva probleme au fost la Tecuci, la partida Sporting - Juventus 2007 Toflea, scor final 0-0. Arbitrul Macovei l-a eliminat pe jucătorul Macovei de la Juventus iar la finalul partidei echipa oaspete a depus o contestaţie, acuzând că un jucător de la Sporting a evoluat pe fals şi cel mai probabil va câştiga cu 3-0 la „masa verde”. Liderul Metalosport a realizat scorul etapei, 10-2 cu Muncitorul Ghidigeni. De remarcat că la pauză a fost doar 1-0 dar golurile au fost din abudenţă în repriza a doua. Cujbă a marcat patru goluri în acest. Semisurpriza rundei s-a produs la Braniştea, unde formaţia gazdă Unirea a fost egalată de cei din Drăgăneşti în primul minut de prelungiri şi a ratat astfel şansa să rămână în coasta liderului. Rezultatele complete: Metalosport Galaţi - Muncitorul Ghidigeni 10-2, Fulgerul Smulţi - Gloria Iveşti 2-1, Unirea Braniştea - Avântul Drăgăneşti 1-1, Victoria Independenţa - Viitorul Costache Negri 0-3, Avântul Matca - Avântul Valea Mărului 1-0, Bujorii Tg. Bujor - Quantum 1-2, Sporting Tecuci - Juventus 2007 Toflea 0-0 neomologat. Situaţia la cei doi poli ai clasamentului se prezintă astfel: 1. Metalosport 30 puncte, 2. Unirea Braniştea 26 p, 3. Avântul Vânători 26 p... 13. Victoria Independenţa 8 p, 14. Sporting Tecuci 4 p, 15.Bujorii Tg. Bujor 3 p.