19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Eveniment foarte important pentru sportul gălăţean şi nu numai. După vreo 15 ani, marţi seara, sala polivalentă Dunărea a găzduit un meci internaţional. Peste 1000 de spectatori înarmaţi cu steguleţe tricolore au luat loc în tribună pentru a asista la partida amicală de futsal dintre România şi Bulgaria. Atmosfera a fost extraordinară, iar Naţionala noastră condusă de Nelu Stancea, deşi nu a fost în formulă completă, absentând cei patru jucători de la campioana City'us Tg. Mureş, angrenaţi în cupele europene, a făcut un joc bun şi a câştigat în final cu 4-0, după ce la pauză a fost 1-0. Marcatori: Szocs, Lupu, Florin Matei şi Şotârcă, din pasa gălăţeanului legitimat la United, Moldoveanu. „Manu” a evoluat cu mult curaj iar în cel de-al doilea joc desfăşurat miercuri la prânz a şi marcat un gol. Revanşa s-a încheiat tot cu victoria tricolorilor, scor final 6-1. Golurile României i-au avut ca autori pe: Lupu, Fl.Matei, Şotârcă, Szocs, Moldoveanu şi Mihaly. Din lotul folosit la Galaţi au mai făcut parte: Grigoraş, Iancu - Răducu, Manya, Ruxandari, Cr. Matei. Dubla cu Bulgaria, care s-a realizat cu sprijinul Primăriei, Consiliului Local, Federaţiei Române de Fotbal şi CS United, s-a constituit ca un test înaintea turneului final al Campionatului European programat în perioada 28 ianuarie - 8 februarie 2014 în Belgia. România a fost repartizată în grupa A alături de Belgia şi Ucraina. Primele două clasate vor merge mai departe în sferturi de finală.