„New” Oţelul a pierdut dar a fost aplaudată de suporteri

Spiritul Oţelului nu va muri niciodată. Suporterii roş-alb-albaştrilor au demonstrat acest lucru încă o dată sâmbătă dimineaţă, pe stadionul Dunărea, la partida Oţelul - Gloria Buzău, din eşalonul secund. „Derbiul suferinţei” a avut loc pe un teren foarte greu, mai ales după ploaia abundentă ce a căzut în ajun. În faţa a circa 400 de spectatori, puştii Oţelului s-au străduit şi pe alocuri au reuşit să lase o impresie bună. Buzoienii, aflaţi şi ei în insolvenţă, au început mai bine şi au deschis scorul în min.11 prin Koprindyhiyski şi au avut şi o bară prin Bobe (min.18). Starea terenului le-a dat mari bătăi de cap oţelarilor, dar chiar şi aşa aceştia au pus presiune pe adversari în ultimele 20 de minute. Momentul psihologic s-a consumat în min.72, când Istrate a ratat egalarea după ce a reluat alături un corner. Cu şapte minute înainte de final, Gloria a închis tabela la o fază fixă prin Bobe. Rezultat final: Oţelul Galaţi - Gloria Buzău 0-2 (0-1). Oţelul a aliniat formula: Şt. Bordieanu - R.Oprea, Iorguş, Maftei, Ciurea - Chiriac (min.81 Manău), I.Codreanu - Blănaru (min.86 Lepădatu), Istrate, Sefer (min.58 Fl. Toma) - Perju. Echipa gălăţeană se menţine pe locul XII cu 12 puncte şi va juca etapa viitoare tot pe teren propriu cu ACS Berceni (9 martie). Foto: Sorin PANĂ