02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting Lieşti şi Unirea Braniştea merg umăr la umăr

O victorie şi o remiză! La sfârşitul săptămânii trecute s-au disputat meciurile celei de-a patra etape din Liga a 3-a. A fost o rundă bună pentru formaţiile gălăţene care au obţinut patru din şase puncte posibile. Sporting a primit vizita pe „Lieşti Arena” celor de la CSM Rm. Sărat. Lieştenii au controlat autoritar partida timp de 85 de minute şi au condus cu 3-0, dar s-au relaxat prematur, oaspeţii au încercat să profite, au marcat de două ori în min.86 şi 88, finalul a fost dramatic şi în cele din urmă Sporting a păstrat acasă cele trei puncte, impunându-se cu 3-2 (2-0). Au marcat pentru gazde: Chiriac şi Stan 2 goluri. Antrenorul Cătălin Savu a început cu formula: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Munchiu, Bădilaş - Chiriac, Crihană, Stan, Ţopa - Iordache, Grigoraş. Au mai intrat: Sănduc, Iacob, Costea şi Filip. Etapa viitoare, pe 23 septembrie, Sporting va juca în deplasare la Metalul Buzău.
Unirea Braniştea a jucat tot acasă cu liderul Metalul Buzău. După un meci echilibrat, cu câteva ocazii importante irosite de brănişteni în repriza a doua, partida s-a terminat nedecis, scor final 0-0. Antrenorul Ionuţ Niculcea a început cu 11-le: Paharnicu - Mihai, Enache, Popa, Hilohi - D.Cireş, Murgoci - Farcaş, Răducan, Nica - Docuz. După patru etape, ambele echipe gălăţeane au acumulat câte şapte puncte şi sunt vecine de clasament: Sporting, locul 4, respectiv Unirea, locul 5, departajarea făcându-se pentru un gol în plus marcat.