03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Studenţii au bifat a patra victorie consecutivă
Liga a III-a a programat în weekend partidele unei noi etape. Pe stadionul Siderurgistul s-a disputat partida dintre Politehnica şi CS Panciu. A fost un derbi al orgoliilor în care păncenii au venit la Galaţi decişi să-i facă zile fripte fostului lor antrenor. În aceste condiţii s-a jucat cu garda jos, oaspeţii au deschis scorul dar „politehniştii” nu s-au dat bătuţi şi au avut un iureş ofensiv în ultimul sfert de oră care le-a adus victoria în minutele de prelungiri. „La final am răsuflat uşurat, am obţinut o victorie muncită pentru care vreau să-mi felicit jucătorii. Angrenajul pe care l-am pus la punct a fost dat peste cap după accidentarea lui Racoviţă din min. 10 şi a trebuit să schimb din mers. Oaspeţii au jucat cu multă ambiţie, s-au apărat foarte bine şi puţin a lipsit să plece acasă cu un punct. Sunt extrem de fericit, băieţii mei au înţeles că trebuie să lase halatul de maistru şi să îmbrace salopeta de muncitor pentru a câştiga. Suntem pe drumul cel bun, am început să avem continuitate în rezultate”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Politehnica - CS Panciu 2-1 (1-1). Golurile gălăţene i-au avut ca autori pe: Radu (min. 76 din 11 metri) şi Velicu (min. 90+3), direct din lovitură liberă. Poli a folosit 11-le: Stoica - Radu, Hristian, Feraru, Racoviţă - Velicu, Fălcaru, Munteanu, Bahica - Agbleta, Crăciun. Au mai evoluat: I. Cristian, Chiriac, Pavel şi Serian. Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului, Oţelul II s-a deplasat la Roman unde a întâlnit pe cei de la Petrotub. Disputa a fost interesantă, oţelarii au punctat primii prin Elek dar romaşcanii nu s-au pierdut cu firea au revenit şi au obţinut victoria în penultimul minut de joc. De remarcat că gălăţenii au terminat partida în nouă jucători de câmp după ce au fost eliminaţi Cucu (min. 38), foarte uşor şi Petean (min. 79). Antrenorul Vivi Stamate a folosit formula: Abraham - Petean, Stoica, Cucu, Murgoci - Swartz, Miron - Gârleanu, Avram, Blănaru - Elek. Au mai evoluat: Gâţă, Butoi, Marus, Bertea. După XI etape situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul III cu 22 puncte; Politehnica, locul VI cu 15 puncte. Runda următoare echipele din oraşul de la Dunăre vor juca astfel: Politehnica - Petrotub şi Aerostar - Oţelul II.