27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a făcut primul pas spre titlul 3

Finala Ligii 1 la futsal dintre United Galaţi, campioana en-titre, şi FK Odorheiul Secuiesc a debutat luni seara în sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru într-o atmosferă fierbinte. Cele două echipe nu au dezamăgit şi ne-au oferit un spectacol sportiv demn de ultimul act al competiţiei. Harghitenii nu au venit la Galaţi în plimbare, au început în forţă, reuşind să deschidă scorul în min.3 prin Balint, dar replica campionilor a venit prompt pe filiera româno-braziliană Araujo-Dos Santos „Pele”. Peste doar un minut tribuna a explodat la reuşita lui Crişan, lansat pe contraatac din pasa lui Daniel. Ocaziile au alternat la cele două porţi, căpitanul Naţionalei României, Toniţă s-a remarcat din nou prin câteva intervenţii salutare în momentele cheie, iar scorul primei reprize a fost stabilit de Dudău, care a urmărit mingea trimisă în faţa porţii de Krstic. „Tigrii” lui Florin Ignat şi-au continuat recitalul după pauză, brazilianul Pele a marcat decisiv pentru 4-1. Oaspeţii au riscat şi au scos portarul, încercând să revină în meci, dar Petrişor i-a taxat cu specialitatea casei, gol din poartă în poartă. Tamaş Mikloş a redus diferenţa, dar în ultimul minut Pele, cu a treia reuşită a lui, a închis tabela. Rezultat final: United Galaţi - FK Odorheiul Secuiesc 6-2 (3-1). Lotul United: Toniţă - Crişan, Pele, Araujo, O.Cireş, Burdujel, Krstic, Crăciun, Dudău, Ignat, Boşneagă, Cârdei, Arhire, Oană. Antrenor principal: Florin Ignat, antrenor secund: Viorel Cojoc, delegat: Alexandru Tănăsilă, medic: Mihai Polinschi. Meciul 2 a avut loc marţi după închiderea ediţiei. Campioana României devine formaţia care obţine prima trei victorii. Finala se va muta săptămâna viitoare la Odorheiul Secuiesc, cu meciul 3 programat pe 23 mai. *sursa foto: Sportul Ilustrat