05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În sfârşit victorie! Oţelul s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în grupele Cupei României

Marţi după-amiază au fost programate primele patru meciuri din faza play-off-urilor Cupei României la fotbal.

Oţelul a jucat la Baza Sportivă FC Bacău Ruşi Ciutea cu FC Bacău, o formaţie nou promovată în Liga a 3-a.

Partida s-a disputat în condiţii speciale, pe un teren sintetic şi Oţelul s-a acomodat mai greu.

Prima repriză a fost echilibrată, fiecare dintre combatante irosind câte o ocazie importantă.

Roş-alb-albaştrii s-au dezlănţuit în partea a doua, Cissotti a deschis scorul în min.57 din penaltiul obţinut de bulgarul Dimitrov, folosit titular, pentru ca Adăscăliţei să facă 2-0 peste două minute.

Băcăuanii au dat impresia că pot reveni şi au redus diferenţa în min.67 tot din penalti, dar cu 15 minute înainte de final, Lopez a închis tabela după ce a executat impecabil lovitura de la 11 metri scoasă de Bodişteanu.

Rezultat final: FC Bacău - SC Oţelul 1-3 (0-0).

Managerul tehnic Dorinel Munteanu a început cu formula: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei, Yabre, Lopez, Zhelev - Zivulic, Al.Pop, Neagu, Jardan, Bodişteanu, Dimitrov.

Au mai fost folosiţi: Cisotti, Maciel, Fatai, Tănasă.

Oţelul obţine prima victorie din sezonul 2023-2024 şi se califică pentru a doua oară consecutiv în grupele Cupei României.