12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul începe returul cu o victorie entuziasmantă la Sibiu cu UTA

Prima etapă din returul Superligii s-a încheiat luni seara pe stadionul din Sibiu cu partida UTA - SC Oţelul Galaţi. Oţelarii conduşi de Dorinel Munteanu au început fulminant şi au înscris de două ori în primele cinci minute. Căpitanul Cisotti a deschis scorul după ce a transformat cu siguranţă penaltiul obţinut de Alexandru Pop. La atacul următor, golgeterul Oţelului a înscris cu capul la devierea lui Silva pentru 0-2. Startul lansat gălăţean i-a descumpănit pe arădeni, care deşi au încercat să revină nu au reuşit. Dorinel Munteanu i-a dat şah mat lui Mircea Rednic. În min.34, Pop, angajat excelent de Bodişteanu, a reuşit dubla cu o execuţie de manual, lob peste portar, şi a stabilit scorul unei reprize de vis.
Scenariul a fost acelaşi şi în repriza a doua. Oţelul a continuat să controleze meciul, Teles a finalizat un atac colectiv bine organizat în min.54 pentru 0-4, iureşul gălăţean a continuat, dar Fatai, Teles sau Jardan au irosit ocazii pentru golul 5. Cei de la UTA au punctat la impresia artistică pe final şi au redus proporţiile înfrângerii în min.86 la primul şut pe poartă şi în min.90+4 din penalti. Rezultat final: UTA - Oţelul 2-4 (0-3).
Oţelul a folosit formula: Dur-Bozoancă - Silva, Cisse, Lovric, Zhelev - Zivulic - Maciel (min.83 Adăscăliţei), Cisotti (min.68 Jardan), Teles (min.83 Neagu), Bodişteanu (min.75 Tănasă) - Pop (min.68 Fatai). După un joc consistent şi o victorie impresionantă, Oţelul a urcat pe locul 8 cu 20 de puncte şi s-a apropiat la două lungimi de ultima poziţie care asigură calificarea pentru play-off-uri. Superliga se întrerupe două săptămâni pentru ultimele două jocuri ale României cu Israel şi Elveţia. Următorul meci al roş-alb-albaştrilor se va disputa pe 26 noiembrie, de la ora 17.30, pe stadionul Oţelul cu CSU Craiova. *sursa foto: Sportul Ilustrat