28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Un meci nebun! Oţelul a condus cu 1-0, a revenit după 1-2 şi a obţinut o remiză dramatică cu CFR Cluj

Oţelul Galaţi a primit vizita marţi seara celor de la CFR 1907 Cluj Napoca, într-o partidă din cea de-a 27-a etapă a Supeligii. În ciuda numeroaselor absenţe, oţelarii au început curajos, cu obişnuitul pressing avansat în jumătatea adversă. Prima ocazie a apărut în min.19, Keita a gafat, Lameira a interceptat şi a centrat, dar Sava a blocat. Peste numai două minute, lovitura de cap a golgererul Pop a fost salvată în extremis de portarul CFR-ului. Oţelul a pus presiune şi replica oaspeţilor a venit în min.32 când şutul lui Camora a trecut pe lângă poartă. Superioritatea Oţelului s-a materializat şi pe tabela de marcaj în min.36 când Alex Pop a deschis scorul după ce a transformat magistral o lovitură liberă. Din nimic, CFR Cluj a restabilit egalitatatea în min.45 prin Otele, după ce în prima fază Pop a respins de pe linia porţii după cornerul executat de Deac. Roş-alb-albaştrii au revenit la fel de motivaţi de la vestiare şi prima oportunitate i-a aparţinut lui Bodişteanu în min.53 la centrarea lui Maciel. Partida s-a încis, clujenii au ieşit la joc şi chiar dacă gălăţenii au fost periculoşi, fotbaliştii lui Mutu au trecut în avantaj în min.88 după ce Tachtsidi a transformat penaltiul scos de Bîrligea şi confirmat după minute bune de consultări în camera VAR. Oţelul nu a acuzat şocul, a revenit şi a reuşit să egaleze în cel de-a şaselea minut de prelungiri după ce căpitanul Cisotti a trimis în plasă lovitura de la 11 metri obţinută de Tănasă. SC Oţelul Galaţi - CFR 1907 Cluj Napoca 2-2 (1-1).