29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Agent de poliţie gălăţean, multiplu campion mondial
Agentul de siguranţă publică Tâmpeanu Mihai a făcut parte din lotul Poliţiei Române la Campionatul de Karate Do de la Râmnicu Vâlcea. „În perioada 13-16 martie 2012, în localitatea Râmnicu Vâlcea a fost organizată o nouă ediţie a Campionatului de Karate Do al Ministerului Administraţiei şi Internelor, la care a participat în echipa Poliţiei Române şi agentul de poliţie Mihai Tâmpeanu, din cadrul IPJ Galaţi. La finalul competiţiei, poliţistul gălăţean a obţinut medalia de argint la secţiunea Kumite şi medalia de aur la secţiunea Kata – individual, pe echipe, Poliţia Română obţinând medalia de argint. Poliţistul gălăţean nu este la prima participare de acest nivel, el fiind în prezent multiplu campion european şi vicecampion mondial”, a precizat cms. Cristina Tatulici, de la IPJ Galaţi. Pasiunea pentru artele marţiale a agentului de poliţie a început la vârsta de 8 ani, când a păşit pentru prima dată într-un dojo. Performanţele au început să apară la vârsta de 12 ani, când a câştigat primul titlu de campion naţional. Până în prezent, sportivul a obţinut peste o sută de medalii, iar în urma rezultatului obţinut la Râmnicu Vâlcea a câştigat dreptul de a participa la Balcaniada Karate Do, din vara anului 2012, care va avea loc în Grecia.