
Evenimentul a avut loc între Burgtheater şi faimoasa piaţă a primăriei din Viena, iar covorul nu a fost roşu ci turcoaz, culoarea principalului partener al competiţiei, o companie de produse cosmetice.
Cele 35 de delegaţii, printre care şi cea a României, au fost întâmpinate de mascota de anul acesta, numită Auri, un joc de cuvinte între metalul preţios şi numele ţării gazdă.
„Vrem să ne bucurăm de această experienţă. Mulţumesc foarte mult că ne susţineţi, sper că vă plac costumele noastre şi, desigur, ne vedem în a doua semifinală. Nu uitaţi, fiţi originali, vă iubesc atât de mult!” – Alexandra Căpitănescu
Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României, intră în concurs pe 14 mai, în semifinala a doua.
Semifinalele şi finala Eurovision 2026 vor fi transmise în direct pe TVR 1, în zilele de 12, 14 şi 16 mai, de la ora 22.00.
Sursa: tvrinfo.ro