Localitatea Cuca a fost grav lovită de viitură în luna septembrie a anului trecut. Acum, viitura albă a viscolului a izolat iar comuna. Situată pe DN 24D, singurul drum naţional din Galaţi închis şi acum, aici se ajunge doar cu sania sau şenileta. Aşa a fost nevoit să procedeze şi echipajul de pe salvare trimis la două cazuri grave. Cuca e de sâmbătă izolată. Pentru a ajunge cât mai aproape de localitate, ambulanţa e nevoită să facă un ocol de peste 50 de km pe traseul Tg Bujor, Viile, Băleni. De aici, singura soluţie rămâna şenileta. În cumună, oamenii sunt disperaţi, farmacia nu a mai deschisă, iar rafturile singurului magazin mixt sunt goale.
Costică Gheorghiţă, de 67 de ani, e cu piciorul rupt, a căzut în curte în timp ce aducea lemne în casă. A aşteptat aproape 24 de ore să ajungă ambulanta la el.
„Îi greu. Bine că au venit să îl ducă la spital, că cine ştie ce păţea... Cară lemne şi a căzut cu tot cu ele. Şi aşa aveam atâtea necazuri... dar acum ce să mai zic... Nici nu vreau să mă gândesc că vine iar viscolul”, spunea Ştefana Gheorgiţă, soţia omului.
Cu greu şenilata a ajuns şi la Brânduşa Cârliciu. Femeia are 79 de ani e bolnavă de astm şi alte afecţiuni cardiace. De 4 zile se simţea foarte rău. Cei doi au fost preluaţi de ambulanţă. Numai că ambulanţa nu a putut pleca direct la Galaţi deoarece timp de o oră şoseaua a fost blocată de conducătorii auto care se împotmoliseră.