România este dispusă să susţină înfiinţarea unui birou regional al Băncii Mondiale la Bucureşti

M.A.S.National20 septembrie 2015

România este interesată şi dispusă să sprijine ideea înfiinţării la Bucureşti a unui birou regional al Băncii Mondiale, pentru politici şi guvernanţă în sfera sectorului public, a anunţat Administraţia Prezidenţială după întâlnirea de la Palatul Cotroceni dintre preşedintele Klaus Iohannis şi directorul executiv al Grupului Băncii Mondiale Frank Heemskerk, potrivit Agerpres.

„Pentru Grupul Băncii Mondiale, România continuă să fie unul dintre cei mai importanţi parteneri din regiunea Europei Centrale şi de Est”, arată Administraţia Prezidenţială.

Potrivit sursei citate, în contextul acestor discuţii, “România şi-a exprimat interesul şi disponibilitatea de a sprijini ideea înfiinţării la Bucureşti a unui birou regional al Băncii Mondiale, pentru politici şi guvernanţă în sfera sectorului public”.

0 Votes: 0 Upvotes, 0 Downvotes (0 Points)

Leave a reply

SONDAJ DE OPINIE

Dacă aţi putea rezolva o singură problemă a Galaţiului, care ar fi aceea?

Follow
Search
Populare acum
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...