28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ambiţie şi dăruire! Şendreneanca Veronica Alexandra Corodi s-a „bronzat” la Tg. Mureş

De două ori bronz pentru sportiva din Şendreni la Campionatul Naţional de kata şi kumite desfăşurat weekendul trecut la Tg. Mureş. Cei mai buni sportivi, seniori şi juniori din ţară în Karate Kyokushin s-au luptat la Tg. Mureş în cadrul Campionatului Naţional. Medaliaţii în cadrul probelor de kata şi kumite şi-au câştigat dreptul de a participa la Campionatul European, care va avea loc în luna iunie la Debrecen/Ungaria. Printre aceştia s-a aflat şi sportiva Veronica Alexandra Corodi, originară din Şendreni, de la clubul gălăţean Sakura Kiai, secţia de Kyokushin, instructor/antrenor Sempai Viorel Mihai, sportivă care a fost într-o formă deosebită, având în vedere că în luna noiembrie anul trecut la Campionatul European din Bulgaria a suferit o fractură la mâna stângă. La proba de kata a obţinut locul 3, iar câteva ore mai târziu, trecând de preliminarii şi optimi, pentru a o proteja medical a fost retrasă din competiţie, ocupând locul 3 şi la proba de kumite. „Doresc să o felicit şi pe această cale pentru locurile obţinute, pentru dorinţă, ambiţia şi determinarea avută, având în vedere operaţiile prin care a trecut în ultimele 2 luni. OSU!”, a precizat Sempai Viorel Mihai.