13 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Antrenorul Costache Bunga a fost suspendat două etape după ce şi-a scos echipa din teren

Liga a IV-a a programat partidele celei de-a XXIII-a etape. Ceva probleme au fost la Matca, la partida Avântul - Unirea Braniştea, care s-a întrerupt în min. 86, la scorul de 3-2. Oaspeţii au marcat un gol care însă nu a fost validat de arbitri, după care s-au retras de pe teren. Comisia de Disciplină din cadrul AJF Galaţi a analizat cazul şi a decis ca partida să fie omologată cu 3-0 pentru Avântul, iar „ţapul ispăşitor” Costache Bunga, antrenorul de la Unirea, a fost suspendat şi nu va putea să-şi conducă echipa de pe bancă în următoarele două runde. Liderul Metalosport nu a mai avut emoţii şi a câştigat la Drăgăneşti, iar diferenţa faţă de a doua clasată a rămas de nouă puncte. Eroul meciului a fost Tache, care a reuşit dubla dar a văzut şi cartonaşul roşu pentru un fault dur asupra unui adversar. La Toflea, grindina şi-a făcut de cap şi a întrerupt meciul pentru un sfert de oră. Rezultatele complete: Gloria Iveşti - Fulgerul Smulţi 6-0 (Buduga 2 goluri, golgeterul campionatului, Dragomir 2, Gheoca 2; Avântul Drăgăneşti - Metalosport 1-3, Juventus 2007 Toflea - Muncitorul Ghidigeni 1-0, Viitorul Costache Negri - Bujorii Tg. Bujor 4-1, Avântul Valea Mărului - Avântul Vânători 4-2 după 1-2 la pauză, Quantum Galaţi - Victoria Independenţa 1-2, Avântul Matca - Unirea Braniştea 3-0 la masa verde (3-2 pe teren). La cei doi poli ai clasamentului situaţia se prezintă astfel: 1. Metalosport 56 puncte, 2. Gloria Iveşti 47 p, 3. Unirea Braniştea 44 p... 13. Muncitorul Ghidigeni 18 p, 14. Sporting Tecuci 5 p, echipă retrasă din campionat, 15. Bujorii Tg. Bujor 3 p.