01 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a învins Zalăul şi a reintrat în lupta pentru titlu

Partida vedetă a cuplajului voleibalistic de sâmbătă din sala Polivalentă Dunărea a adus faţă în faţă formaţiile Arcada Galaţi şi ACS Volei Municipal Zalău, ocupantele primelor două poziţii în Divizia A1 masculin. Miza a fost uriaşă pentru echipa antrenată de Nikolay Jeliaskov şi Marian Apostu, care avea nevoie de o victorie de trei puncte pentru a se apropia la un punct în clasament de lider. Presiunea a fost mare dar spectacolul nu a lipsit. Arcada a început tare şi a condus în prima parte a setului inaugural: 3-2, 6-5, 9-6, 12-10, 16-13, 18-16, 20-19. Zălăuanii nu au renunţat, au revenit şi au ratat două mingi de set. Ai noştri au trecut cu bine peste acest moment dificil şi Janic a închis primul set în prelungiri cu un blocaj ermetic. Echipa gălăţeană a continuat să aibă iniţiativa, Radovic a blocat perfect, Gradinarov, Caio de Pra şi Spînu, serviţi ca la manual de căpitanul Despotovski, au bombardat terenul advers şi s-a făcut 2-0 la seturi. Partida a continuat după acelaşi scenariu, Arcada a dominat şi setul trei în care a condus cu 4-5 puncte avans şi se părea că va câştiga în minim de seturi derbiul. Zalăul nu s-a predat, a revenit incredibil şi a prelungit suspansul după ce a salvat trei mingi de meci. Setul patru ridicat tensiunea la maxim atât în tribune cât şi în cele două tabere. Gălăţenii au început hotărât şi au avut avantaj la primul time-out tehnic. Renăscuţi parcă din propria cenuşă, oaspeţii au continuat să se agaţe, au salvat încă două mingi de meci pentru ca apoi să irosească şansa egalării după un atac în aut al experimentatului Gontariu. Arcada a câştigat în cele din urmă în prelungiri şi a obţinut o victorie de aur prin care păstrează şanse bune să câştige în premieră titlul de campioană. Rezultat final: Arcada - Municipal Zalău 3-1 (25, 21, -24, 26). Echipa gălăţeană a folosit formula: Janic (Cristudor), Spînu, Despotovski, Gradinarov (Paşcan), Radovic, Caio de Pra (Laza) - Rosic, libero. Arcada îşi consolidează locul II cu 63 de puncte şi va juca în această săptămână încă două meciuri pe teren propriu: cu SCM U Craiova (5 aprilie) şi cu CSM Bucureşti (8 aprilie), ambele de la ora 18.00.
În deschidere a avut loc partida CSU Galaţi - Unic Piatra Neamţ, din grupa 7-12 la feminin, care s-a încheiat cu scorul final: 0-3 (-18, -17, -16). Antrenoarea Ileana Berdilă a folosit formula: Sorina Marian (Irina Todaşcă), Elena Ivan, Camelia Vasile, Adriana Dudnic, Teodora Şabloschi, Iuliana Cazamir - Monica Foca, libero. Echipa gălăţeană va juca etapa viitoare tot la Galaţi cu Penicilina (5 aprilie, ora 16.00).