19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada a trecut pe locul 2 şi ameninţă Steaua

Cele două înfrângeri consecutive din deplasare cu LMV Tricolorul Ploieşti, scor: 2-3 în Divizia A1 la volei masculin şi ACH Voley Ljubljana, scor 0-3 în turul sferturilor de finală ale CEV Cup au afectat psihicul jucătorilor de la Arcada care s-au chinuit să câştige sâmbătă seara partida de pe teren propriu cu Dinamo. Gălăţenii au început în forţă şi nu le-au dat vreo şansă adversarilor în primul set. Surprinzător, Dinamo nu a acuzat şocul, a profitat la maxim de degringolada apărută pe neaşteptate în tabăra gazdelor şi au egalat situaţia la seturi. Bucureştenii au condus cu 5-1 în startul setului trei, time-out-ul solicitat de Nicu Harabagiu şi-a atins scopul şi pe serviciul lui Bala, arcadienii au preluat conducerea: 7-6 şi 11-9. Partida s-a încins, momentul psihologic a fost la scorul de 13-13 când brazilianul Caio de Pra, cel mai bun jucător de la Dinamo, a protestat vehement la o decizie a celor doi arbitri, a primit direct cartonaşul roşu şi Arcada a revenit în avantaj, 15-13 şi şi-a adjudecat setul. Emoţiile nu ne-au ocolit nici în actul următor, Arcada a condus cu 20-17, Dinamo nu a renunţat şi a egalat la 21 dar gălăţenii şi-au demonstrat superioritatea şi au închis partida. Arcada a profitat de înfrângerea surprinzătoare a celor de la LMV Tricolorul Ploieşti, 1-3 la Bucureşti cu CSM-ul şi a urcat pe locul 2 cu 37 de puncte, la patru lungimi de liderul Steaua. Echipa antrenată de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu va juca miercuri 24 ianuarie la Baia Mare cu Ştiinţa Explorări Baia Mare. Tot în cadrul celei de-a 16-a etapă este programată şi partida ACS Volei Municipal Zalău - Steaua Bucureşti care ne interesează în mod direct.