02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Divizia A2 a programat sâmbătă partidele celei de-a doua etape din retur. Ambele echipe gălăţene au evoluat în deplasare, iar bilanţul a fost de o victorie şi o înfrângere. Băieţii de la Arcada s-au deplasat la Bacău, unde au întâlnit formaţia locală Ştiinţa. Deşi se anunţa un meci dificil, gălăţenii şi-au respectat blazonul, au jucat cu motoarele turate şi nu au întâmpinat rezistenţă decât în setul trei. O victorie concludentă şi Arcada continuă să stea confortabil în fotoliul de lider în seria Est, cu 25 de puncte, după nouă etape. Rezultat final: Ştiinţa Bacău - Arcada Galaţi 0-3 (-19, -16, -21). Antrenorul Marian Apostu a trimis pe teren formula: Râpeanu, Harabagiu, Voinea, Cociş, Palfi, Todaşcă, Pîrvu - libero. A mai jucat: Popescu. Voleibaliştii gălăţeni vor mai disputa două partide în acest sezon: cu CSU Ştiinţa Bucureşti (8 decembrie, acasă) şi cu CSM Suceava (15 decembrie, deplasare).
Fetele de la CSU au avut viaţă grea în sala Giuleşti, unde au întâlnit liderul Rapid. Studentele au dat o replică consistentă adversarelor în setul doi, când antrenoarea Ileana Berdilă a mutat inspirat pe posturi: Ioana Stoica a trecut secund, Roxana Petre, pe centru şi au condus cu 19-16 dar au fost egalate la 20 şi apoi nu prea au mai avut replică. Rezultat final: Rapid Bucureşti - CSU Galaţi 3-0 (14, 20, 18). Echipa gălăţeană a avut următoarea alcătuire: Andreea Niculcea, Bianca Rusu, Ioana Stoica, Roxana Petre, Ana Maria Berdilă, Cristina Botezatu, Mihaela Brazdeş - libero. Au mai evoluat: Ioana Ştefu şi Oana Oprea. Fetele noastre se menţin pe locul IV şi vor mai juca: cu Penicilina Iaşi (8 decembrie, pe teren propriu) şi cu ProVolei Botoşani (15 decembrie, deplasare).