27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada şi-a încheiat parcursul european în optimile CEV Cup

Arcada Galaţi a oferit marţi seara în sala Polivalentă Dunărea un spectacol pe cinste la ultima apariţie din acest sezon în cupele europene. Sportivii antrenaţi de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu au pierdut şi manşa retur în faţa slovenilor de la ACH Ljubljana, chiar dacă au avut multe momente în joc în care au dat speranţe publicului gălăţean. Meciul a început perfect pentru gălăţeni, care au condus în primul set cu 12-4 şi cu 14-6, însă a urma apoi o perioadă cu foarte multe greşeli. Slovenii au recuperat încet, încet şi au ajuns primii să aibă minge de set. Primul act s-a decis în prelungiri, oaspeţii reuşind să câştige cu 26-24. Au urmat două seturi perfecte pentru Arcada, care a preluat conducerea cu 2-1 şi mai avea nevoie doar de un set pentru a duce disputa în actul decisiv. Echipa din Ljubljana s-a mobilizat, însă, şi a câştigat lejer setul al patrulea, similar cu calificarea în sferturile de finală ale Cupe CEV. Din păcate, gălăţenii nu le-au putut oferi fanilor nici măcar o victorie de palmares: Arcada a condus şi în setul al cincilea, cu 10-5 la un moment dat şi a cedat uşor pe final. Rezultat final: Arcada Galaţi - ACH Voley Ljubljana 2-3 (-24, 19, 21, -19, -13). Pentru echipa gălăţeană formula de start a fost: Spînu (8 puncte), Despotovski (2), Cristudor (11), Rangel (15), Gontariu (21), Bala (7) - Majsterovic, libero. Au mai jucat: Paşcan (2), Suljagic (3), Filippov, Miseikis (1). Aventura europeană a voleibaliştilor de la Arcada s-a încheiat după doar două tururi, astfel că echipa gălăţeană se va concentra doar pe competiţiile interne. În următoarea etapă, Arcada va juca în deplasare cu Volei Municipal Zalău (5 februarie, ora 18.00) partida fiind transmisă pe Digisport.