28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada terminã turul pe locul patru

La 72 de ore dupã superba calificare în optimile de finalã din Challenge Cup, Arcada a jucat în sala Polivalentã Dunãrea cu Unirea Dej, într-o partidã care a contat pentru ultima etapã a turului Diviziei A1 la volei masculin. Surprinzãtor, dejenii au început partida mai bine și și-au adjudecat primul set. La fel ca și în Cehia, gãlãțenii au strâns repede rândurile, au revenit, au preluat inițiativa și au întors soarta meciului. Setul patru a fost pe muchie de cuțit. Unirea a condus cu 8-6 și 12-9, 13-11, dar echipa gãlãțeanã a forțat și a egalat la 13. Arcada a apãsat pedala de accelerație și a preluat conducerea: 22-20. Oaspeții au replicat cu trei puncte consecutive, ba chiar au avut douã mingi de 2-2. Finalul a fost pe muchie de cuțit, echipa gãlãțeanã a închis partida în prelungiri și a încheiat en-fanfare un sezon bun. Rezultat final: Arcada Galați - Unirea Dej 3-1 (-22, 18, 17, 26). Antrenorii Marian Apostu și Nicu Harabagiu au folosit formula: Despotovski, Sysoev, Radovic, Caio de Pra, Suson, Marquez, Cristudor - libero. Au mai jucat: Pașcan și Cerșemba. Celelalte rezultate ale etapei: Dinamo București - Tricolorul LMV Ploiești 1-3, VCM LPS Piatra Neamț - ACS Volei Municipal Zalãu 0-3, CVM Tomis Constanța - U Cluj 0-3, CSM București - SCMU Craiova 0-3, ªtiința Explorãri Baia Mare - Volei Club Caransebeș 3-1. Arcada a terminat turul pe locul IV cu 24 de puncte, la egalitate cu formația de pe locul III ªtiința Explorãri Baia Mare. Primele douã jocuri oficiale din 2016 vor fi în Cupa României cu Tricolorul LMV Ploiești: 13 ianuarie turul la Galați și 16 ianuarie, la Ploiești, returul. Luna ianuarie va fi foarte încãrcatã, gãlãțenii mai având programate alte trei partide: cu Zalãul în campionat și dubla manșã cu francezii de la Lyon (turul la Galați (19-21 ianuarie), returul la Lyon (26-28 ianuarie).