19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada va juca cu calificarea pe masă la Galaţi

Echipa gălăţeană a debutat joi seară în cupele europene. Arcada a jucat în deplasare cu Kladno Volejbal cz, în manşa tur din faza 16-imilor de finală a CEV Cup. O partidă pe muchie de cuţit care a durat 148 de minute. Chiar dacă a fost lipsită de aportul a două piese grele din angrenaj: Gontariu şi Suljagic, formaţia pregătită de Nicu Harabagiu şi Marian Apostu şi-a adjudecat primul set în prelungiri după ce a salvat trei mingi ale cehilor. Setul doi s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, gălăţenii ratând de data aceasta două mingi pentru 2-0, gazdele salvându-se în extremis şi reuşind să egaleze. Cu Jeliazkov, Bala şi Kovacevic în prim plan, reprezentanta Galaţiului a avut iniţiativa în setul trei şi a preluat conducerea. Echipa din Cehia nu a renunţat la luptă şi cu sprijinul suporterilor a revenit spectaculos şi a împins confruntarea în tie-break. Partida s-a încins, fiecare punct a fost disputat şi în cele din urmă Kladno a obţinut victoria. Rezultat final: Kladno - Arcada 3-2 (-27, 27, -21, 22, 12). Pentru echipa noastră au evoluat: Bala 18 puncte (15 atacuri, 3 blocaje), Spînu 8 p (5 atacuri, 3 aşi), Despotovski 2 p (2 blocaje), Kovacevic 19 p (14 atacuri, 3 aşi, 2 blocaje), Rangel 3 p (2 atacuri, un blocaj), Jeliazkov 19 p (16 atacuri, un as, 2 blocaje) - Majsterovic, libero. Au mai intrat: Zahar 6 p (4 atacuri, un as, un blocaj), Filippov, Cristudor. Returul va avea loc în sala Polivalentă Dunărea, pe 20 decembrie, de la ora 18.00. Pentru calificarea în optimile de finală ale CEV Cup, Arcada are nevoie de o victorie cu 3-0 sau 3-1. La 3-2 pentru echipa gălăţeană se va juca setul de aur.