28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Aur, argint şi bronz pentru Team Romania la Jocurile Europene Cracovia 2023

Jucătoarea română de tenis de masă Bernadette Szocs a câştigat spectaculos medalia de aur în proba feminină de simplu din cadrul Jocurilor Europene de la Cracovia - Malopolska (Polonia), marţi seara, după ce a învins-o în finală pe Xiaoxin Yang (Monaco), cu scorul de 4-3 (4-11, 7-11, 11-7, 8-11, 13-11, 11-9, 11-3). Bernadette Szocs s-a impus după 56 minute, revenind de la 1-3 la seturi. Ea a câştigat două seturi pe muchie de cuţit, cu 13-11 şi 11-9, iar în decisiv s-a impus clar, cu 11-3. Elizabeta Samara a cucerit medalia de bronz în proba feminină de simplu, după ce a învins-o pe poloneza Natalia Bajor, cu 4-3 (11-9, 4-11, 13-11, 11-7, 9-11, 9-11, 11-7). Tot marţi, scrimera Ilinca Pantiş a cucerit să cucerească medalia de argint după ce a pierdut în finală cu Olga Kharlan (Ucraina), multiplă campioană olimpică, mondială şi europeană. Ilinca a intrat direct în turul secund, unde a învins-o pe turcoaica Begum Alkaya, scor 15-12. În optimi, Ilinca a eliminat-o pe Lucia Martin-Portugues (Spania), pe care a învins-o cu 15-7, iar în sferturi a învins-o pe Araceli Navarro, din Spania, cu 15-11. În semifinale, sportiva tricoloră a făcut un meci foarte bun în compania Theodorei Gkountoura, din Grecia, pe care a învins-o dramatic cu 15-14. Bilanţul României la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska a ajuns la 12 medalii, trei de aur, patru de argint şi cinci de bronz, locul 17 în clasamentul pe naţiuni.