Băieţii de la CSU Danubius au condus liderul în primul sfert de oră

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit miercuri după amiază, în devans din cea de-a 6-a etapă a Diviziei A de handbal masculin, partida CSU Danubius Galaţi - Ştiinţa Municipal Bacău. Gălăţenii conduşi de antrenorul Florin Andronic au început curajos şi s-au aflat în avantaj în primul sfert de oră: 1-0 (min.1), 3-1 (min.4), 4-2 (min.8), 7-5 (min.14), 8-6 (min.15). Băcăuanii, liderul neînvins şi principala favorită la promovarea în Liga Naţională din seria A, au restabilit egalitatea în min.16 şi apoi condus ostilităţile pe teren. Şi în repriza a doua scenariul a fost acelaşi. CSU Danubius a marcat de două ori consecutiv şi s-a apropiat la trei goluri dar imediat oaspeţii au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au desprins decisiv, cea mai mare diferenţă pe tabela de marcaj înregistrându-se în min.51: 19-28. Rezultat final: CSU Danubius - Ştiinţa Municipal Bacău 24-30 (11-16). Lotul echipei gălăţene: Ungureanu, Gavrilă - Prună, Olaru (1 gol), Frangulea (3), Petrache (4), Bursuc (3), Mârşiu (2), Şahîn (3), Ghenghea, Chiriac (1), Ionescu (1), Ionel (6), Şimo. CSU Danubius se menţine pe locul 5 cu 9 puncte. „Ne propunem să câştigăm cele trei meciuri rămase din tur: la CSM Botoşani (12 noiembrie), acasă cu CS Medgidia (19 noiembrie) şi în deplasare cu CSU Târgovişte pe 26 noiembrie ca să terminăm pe locul 4”, ne-a declarat antrenorul de la CSU Danubius, Florin Andronic.