24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Băieţii de la CSU Galaţi au stins lanterna în repriza a doua

Divizia A la handbal masculin a programat în weekend partidele antepenultimei etape din acest sezon. CSU Galaţi a primit vizita în sala Polivalentă Dunărea formaţiei CSM Botoşani. Lanterna a venit la Galaţi cu un lot restrâns numeric şi n-a rezistat decât vreo 20 de minute. Băieţii pregătiţi de profesorul Florin Andronic au apăsat pedala de acceleraţie după pauză, s-au desprins pe tabela de marcaj, obţinând în final o victorie la 10 goluri diferenţă. Rezultat final: CSU Galaţi - CSM Botoşani 34-24 (15-12). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Ungureanu, Gavrilă, Muşat - Frangulea (4 goluri), Olaru (4), Bursuc (2), Şahîn (6), Mârşiu (6), Ghenghea, Ionel (1), Chiriac (4), Ionescu (6), Simo (1). După 16 etape, CSU Galaţi se poziţionează pe locul 6 cu 24 de puncte. Echipa noastră va mai juca în actuala ediţie de campionat două meciuri astfel: cu CS Medgidia, pe 13 mai în deplasare şi cu CSU Târgovişte, pe teren propriu.