02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au pierdut la două posesii la Tg.Jiu

Liga Naţională de Baschet Masculin Getica 95 a ajuns în faza play-off şi play-out. CSM Galaţi a jucat marţi seara în sferturile de finală play-out în deplasare cu CSM Tg.Jiu. Gazdele au intrat bine în meci şi au condus după primele două sferturi cu 39-33. Echipa gălăţeană condusă de Florin Nini, la care a debutat americanul Tate, a revenit spectaculos în sfertul trei şi a trecut în avantaj. Partida s-a încins în ultimul sfert, oltenii, cu publicul în spate, au avut nervii mai tari şi au câştigat la patru puncte. Rezultat final: CSM Tg.Jiu - CSM Galaţi 82-78 (20-18, 19-15, 18-25, 25-20). Echipa noastră a folosit lotul: Planutis 11 puncte, 6 recuperări, 3 pase decisive, o intercepţie; Nelson (14 p, 1, 3, 2); Calenic (13 p, 5, 3, 2); Ciotlăuş (15 p, 13, 3, 0); Razdevsek (4 p, 2, 1, 0); Tate (15 p, 1, 3, 0); Johnson (6 p, 5, 2, 0); Berca (0 p, 1, 0, 0); Răducan (0 p, 1, 0, 0). Meciul 2 se va juca joi, 11 aprilie, de la ora 19.00, tot la Tg.Jiu. Se joacă după sistemul 3 victorii din 5 meciuri. Duelul se va muta la Galaţi, meciul 3 se va disputa luni, 15 aprilie, la sala sporturilor Dunărea.