02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Brăniştenii au produs prima înfrângere liderului Dacia Unirea Brăila, lieştenii şi-au valorificat avantajul terenului propriu

Liga a 3-a la fotbal a programat în weekend meciurile celei de-a 6-a etape. Cele două echipe gălăţene au jucat pe teren propriu şi au obţinut victorii identice. Stadionul Comunal din Braniştea a găzduit derbiul dintre Unirea Braniştea şi Dacia Unirea Brăila, liderul cu maxim de puncte din seria a 2-a. Aşa cum se anticipa a fost o partidă aprigă, cu trei goluri, ocazii şi trei cartonaşe roşii. Brăniştenii lui Ionuţ Niculcea au jucat cu multă ambiţie şi au reuşit să câştige cu 3-1 şi să producă prima înfrângere pentru brăileni, cu 8 jucători africani pe teren, atletici, dar şi cam rudimentari. Au marcat pentru învingători: Enache, Răducan din 11 metri şi Dragomir. Unirea a folosit formula: Paharnicu - Mihai, Enache, D.Voicu, Popa - Murgoci, D.Cireş - Farcaş, Răducan, Nica - Docuz. Au mai fost folosiţi: Dragomir, Ţicămucă, Jordan, Lefter. Formaţia din Braniştea se menţine pe locul 5 cu 10 puncte şi va juca pe 7 octombrie în deplasare cu nou promovata Hamangia Baia.
Pe „Lieşti Arena” cei de la Sporting au primit vizita celor de la Viitorul Şuţeşti. Lieştenii lui Cătălin Savu au forţat în repriza doua când au reuşit să se desprindă şi să obţină o victorie scontată şi meritată. A fost 3-1 după 1-1 la pauză. Au marcat pentru învingători: Podaşcă, Costea şi Ţopa. 11-le de start: Cilighidreanu - Podaşcă, Maftei, Bădilaş, Chiriac - Iordache, Crihană, Stan, Dima - Grigoraş, Costea. Au mai intrat: Filip, Iacob, Coman, Ţopa. Lieştenii ocupă locul 4 cu 10 puncte şi vor juca etapa viitoare, pe 6 octombrie, în deplasare cu CSM Focşani 2007.