27 IULIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Competiţie organizată ireproşabil la Şendreni! Gălăţeanca Iris Flor, campioană naţională. Campioana europeană Daria Irina Gherasim a cucerit două medalii de bronz

FR Badminton cu sprijinul cluburilor gălăţene Siderurgistul şi Agero şi al Primăriei Şendreni a organizat în perioada 27-30 octombrie 2022 la Şendreni (unde există o sală funcţională) şi nu la Galaţi (unde sala Siderurgustul este blocată de luni de zile cu paturi ce au iz de mucegai!) trei competiţii naţionale importante.
Prima dată au intrat în concurs echipele Under 17 la Campionatul Naţional Echipe. Sportivii de la Siderurgistul Galaţi (Matei Slavu, Andrei Zubcu - împrumutat de la Politehnica Iaşi, Ionuţ Nistor, Mădălina Panaite, Amalia Pintilie, Teodora Rusu, Teodora Grădinaru, Irina Trandafir) au ocupat locul 4, pierzând cu 3-2 meciul pentru locul 3 în faţa ACS Tâmpa Kids Braşov (după ce am avut 1-0 la seturi şi 19-17 în setul 2 în meciul decisiv...). Locul 1 a fost ocupat de CSC Berceni, iar locul 2 a fost adjudecat de CSM Timişoara.
Apoi, de vineri, 28 octombrie, au început Campionatele Naţionale Individuale pentru sportivii Under 9 şi Under 17. La simplu fete U 9, Dorotheea Ursăchescu - Siderurgistul a ocupat locul 3. Notabilă este performanţa sportivei din Şendreni, Iris Flor (Agero Badminton Club), care a ocupat locul 1. La această competiţie au debutat Andra Tudose şi Robert Mihu.
La U17, Daria Irina Gherasim de la CSU Galaţi (proaspăta campioană europeană la dublu fete U 15, încă nebăgată în seamă de autorităţile locale gălăţene...) a ocupat locul 3 la simplu fete şi dublu fete, unde a făcut echipă cu colega de aur de la Europene, Cristina Sîrbu (CSM Timişoara). Tot la dublu fete, locul 3 a fost ocupat de Teodora  Grădinaru (Siderurgistul) care a jucat împreună cu Sarra Andra Palfi (CSM Timişoara). La dublu băieţi, Matei Slavu (Siderurgistul) împreună cu Andrei Zubcu (Politehnica Iaşi) au ocupat şi ei un meritat loc 3. La această competiţie, arbitrul principal Ionuţ Grecea (Bucureşti) a fost ajutat la terenurile de joc de: Cecilia Garalbatin (Braşov), Iulian Călin, George Grădinaru, Marius Constandache, Irina Badiu. „Felicitări tuturor, sportivi, arbitri, organizatori! Mulţumesc pentru colaborare în realizarea dublurilor colegelor Corina Dan (CSM Timişoara) şi Alina Mihaela Popa (Politehnica Iaşi). Mulţumesc în mod special Primăriei Şendreni, primar d-na Zamfira Burlacu, pentru condiţiile oferite la desfăşurarea acestui eveniment sportiv”, a concluzionat antrenorul gălăţean Dorel Badiu.