27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a învins în stil de campioană liderul CSM Corona Braşov

Asistenţă numeroasă şi atmosferă incendiară sâmbătă seara în sala sporturilor Dunărea la derbiul Diviziei A1 la volei masculin dintre CSM Arcada şi CSM Corona Braşov. Aşa cum se anticipa, cei prezenţi au asistat la un spectacol sportiv agreabil, cele două combatante şi-au arătat din plin veleităţile, partida a fost interesantă chiar dacă s-a încheiat în minim de seturi. Primul set a fost echilibrat, campioana României s-a desprins pe final şi a câştigat. CSM Arcada a controlat ostilităţile şi şi-a adjudecat mai clar cel de-al doilea set, unul în care serviciile lui Gergye i-au făcut viaţa grea liberoului Kantor. Braşovenii au încercat să revină în meci, setul trei a fost viu disputat, s-a mers cap la cap până la punctul 22, dar finalul a aparţinut echipei noastre, susţinută frenetic de suporteri, care a închis meciul prin Nikula şi Gergye şi şi-a luat o binemeritată revanşă după înfrângerea din tur de la Braşov. Finul Sergiu Stancu, braşovean la origini, a câştigat duelul cu naşul Laurenţiu Lică, care s-a născut la Galaţi. Rezultat final: CSM Galaţi - CSM Corona Braşov 3-0 (23, 19, 23). Campioana României a folosit formula: Butnaru 3 puncte, Nikula 22 p, Gergye 16 p, Woch 8 p, Karimi 4 p, Bala 11 p - Toman  (Cristudor) - libero. Podiumul campionatului se prezintă astfel: 1. CSM Corona Braşov 50 puncte - 20 meciuri, 2. CSM ARCADA GALAŢI 47 p - 19 meciuri, 3. Rapid Bucureşti 46 p - 19 meciuri. CSM Arcada va juca următorul meci, pe 2 martie, de la ora 19.00, în sala Polivalentă din Mioveni cu Rapid, în Final Four-ul Cupei României. *sursa foto: Sportul Ilustrat