05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada, campioană după îngheţarea sezonului

CSM Arcada Galaţi a devenit campioana României, după ce Consiliul Director al Federaţiei Române de Volei a decis prin vot în şedinţa de miercuri, 18 martie, să îngheţe campionatul Diviziei A1 ca urmare a pandemiei de coronavirus. Astfel, s-a luat în considerare ierarhia de la finalul primei faze, adică după 18 etape când podiumul a arătat astfel: 1. CSM Arcada Galaţi 50 puncte, 2. SCMU Craiova 43 puncte, 3. Dinamo Bucureşti 40 p. Pe locul 10, ultimul s-a clasat UV Timişoara, echipă ce după toate probabilităţile va retrograda. „Şedinţa Comitetului Director s-a încheiat de puţin timp şi s-a votat îngheţarea campionatului. Se vor anula cele două etape din play-off, iar ierarhia finală pentru sezonul 2019-2020 va fi cea de la finalul sezonului regulat. Aşteptăm să primim şi hârtia oficială care să ne declare campioni”, ne-a declarat şeful secţiei de volei de la CSM Galaţi, Marius Pîrvu. Lotul de jucători: Guillermo Hernan, Kristo Kollo, Marian Bala, Vasile Talpă, Julian Bissette, Vlad Cuciureanu, Jose Angulo Carrasco, Arnel Cabrera, Ciprian Matei, Miloş Terzic, Niels Klapwijk, Krasimir Georgiev, Liviu Cristudor, Silmar de Almeida,Yevgenii Gorchaniuk, Florin Gheorghe. Pentru echipa gălăţeană antrenată de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu este cel de-al doilea titlu consecutiv de campioană naţională. Cupa României a fost anulată.