18 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada joacă cu Dinamo Moscova pentru un loc în semifinalele CEV Cup

Campioana României şi-a continuat traseul european. Miercuri după-amiază, echipa antrenată de Sergiu Stancu a întâlnit în spectaculoasa Arena Dinamo din Moscova pe Amysoft Lycurgus Gronningen din Olanda, în 8-imile de finală ale CEV Cup. CSM Arcada a intrat foarte motivată pe teren şi a condus cu 2-0. Conaţionalii lui Klapwjik nu s-au împăcat deloc cu situaţia de pe tabela de marcaj, şi-au arătat colţii, au revenit spectaculos şi au restabilit egalitatea. Tie-break-ul a fost controlat de echipa gălăţeană, care a sprintat decisiv după 7-7 şi a obţinut calificarea pentru sferturile de finală. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Amysoft Lycurgus Groningen 3-2 (19, 24, -20, -21, 10).
Echipa noastră a început partida cu formula: Sestan 7 puncte, Nalobin 9 p, Klapwjik 28 p, Bala 11 p, Talpă 10 p, Jovanovici 4 p - Cristudor, libero. Au mai intrat: Stankovici 1 p, Raţă, Stuart 1 p, Kantor - libero. „Înainte de începerea meciului ştiam că ne aşteaptă o partidă dificilă, ceea ce s-a şi întâmplat. Suntem bucuroşi de această victorie şi calificare. Este o performanţă pentru noi şi pentru voleiul românesc să fim în primele 8 echipe din Cupa CEV. Meciul de mâine (n.r. - joi) cu siguranţă o să fie foarte greu împotriva unei forţe a voleiului din Rusia. Dinamo Moscova este cu siguranţă favorită în partida de mâine, dar noi ne vom juca şansa şi  vrem să avem o evoluţie bună împotriva lor”, ne-a declarat antrenorul principal de la CSM Arcada, Sergiu Stancu. CSM Arcada a întâlnit joi, după închidera ediţiei, în sferturi pe Dinamo Moscova, care a învins pe Vojvodina Novi Sad cu 3-0.