19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada s-a calificat în Final Four-ul Cupei României

Echipa gălăţeană pregătită de Sergiu Stancu şi Răzvan Tănăsescu îşi continuă seria de victorii din trei în trei zile. CSM Arcada Galaţi a jucat miercuri seara în sala Polivalentă Dunărea cu Dinamo Bucureşti, în manşa retur din sferturile de finală ale Cupei României la volei masculin. Dinamo, specialista Cupei ne-a învins sezonul trecut în semifinale şi în Supercupa României. A venit însă sezonul revanşelor, echipa gălăţeană reuşind să câştige primele două dueluri disputate: unul în campionat şi celălalt în Cupă, ambele la Bucureşti. Dinamoviştii au venit la Galaţi hotărâţi să se agaţe şi să răstoarne soarta calificării. Primul set a fost spectaculos şi plin de dramatism. Cele două combatante au alternat la conducere: 0-2, 4-8, 8-10, 12-14, 17-15, 20-16, 22-19, 23-21, bucureştenii au revenit şi au ratat patru mingi de set, gălăţenii au profitat şi într-un final tensionat şi-au adjudecat primul act după 36 de minute.
Echipa gălăţeană a început în forţă setul al doilea, şi-a asigurat un avantaj de 5-6 puncte suficient pentru a-şi trece în cont în ciud revenirii adversarilor şi cel de-al doilea set. Cu calificarea în buzunar, echipa noastră a schimbat garnitura, dar aşa cum s-a întâmplat şi în alte meciuri, Raţă, Darlaczi, Butnaru, Teleleu, Magdaş şi Toro nu s-au lăsat mai prejos decât coechipierii lor şi au încheiat socotelile. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - Dinamo Bucureşti 3-0 (29, 23, 25). Formula de start: Bala 11 puncte, Sobirov 5 p, Rangel 2 p, Sestan 6 p, Talpă 2 p, Raic 16 p - Kantor, libero. Final Four-ul Cupei se va disputa pe 12-13 martie la Braşov cu participarea formaţiilor: CSS CNE Lapi Dej SCM Zalău, SCMU Craiova, Steaua Bucureşti şi CSM Arcada. Până atunci însă, echipa gălăţeană va susţine două meciuri în deplasare în weekend: U Cluj, vineri, 25 februarie, şi Unirea Dej, duminică, 27 februarie. *sursa foto: Sportul Ilustrat