19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea s-a distrat cu Sportul

La Galaţi pe Patinoarul Dunărea s-a disputat sâmbătă seara partida dintre CSM Dunărea şi Sportul Studenţesc. Chiar dacă nu au avut niciun antrenor de meserie pe bancă, după ce Marius Trandafir a fost plecat în Serbia cu Naţionala Under 18 iar Cornel Chiriţă a decis să renunţe după înfrângerea de săptămâna trecută cu Steaua, scor 1-8, gălăţenii, care l-au folosit ca portar pe tânărul Lucian Hangan, şi-au făcut un antrenament bun de 60 de minute în care au înscris de 16 ori. Sportul a reuşit golul de onoare în ultima repriză la scorul de 13-0 pentru campioana en-titre. Rezultat final: CSM Dunărea - Sportul Studenţesc 16-1 (7-0, 5-0, 4-1). Au marcat: Hildebrand (Ryabenko), Lorincz (Pal), Chernenko (Pal), Durkech (Chernenko), Irimia, Szocs în superioritate numerică (Lorincz), Pal (Chernenko, Goga), repriza I; Irimia (Alexandru Cristian Munteanu), Lorincz (Nagy, Antonio Popa), Durkech (Chernenko), Alexandru Ionuţ Munteanu (Lorincz, Alexandru Cristian Munteanu), Irimia (Alexandru Cristian Munteanu), repriza a II-a; Alexandru Cristi Munteanu (Chernenko), Neagoş (Alexandru Cristi Munteanu, Chernenko), Chernenko, Hildebrand în inferioritate numerică (Irimia) respectiv Caval, în repriza a III-a. CSM Dunărea se menţine pe locul II cu 65 de puncte. Partida revanşă a avut loc duminică după închiderea ediţiei.