29 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea şi-a mărit şansele să prindă play-off-ul

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit duminică seara un nou episod al duelului CSM Dunărea Galaţi - Steaua Rangers Bucureşti. Miza a fost mare, un loc în play-off, lupta a fost aprigă şi pe final spiritele s-au încins, steliştii păstrându-şi obiceiul să-şi provoace adversarii. Partida a fost interesantă, cu 15 goluri dar şi cu multe eliminări. Krajci a deschis scorul din pasa lui Andriy Butochnov pentru ca rolurile să se inverseze la golul de 2-1 reuşit în superioritate numerică, Steaua a egalat dar prima repriză s-a terminat cu un gol semnat de Mărcuş asistat de Irimia. La reluare, oaspeţii au mai egalat odată dar dunărenii au replicat prompt şi au înscris de trei ori: Mărcuş (Orban, Anton Butochnov), Kolyada (Hildebrand) şi Krajci (Andriy Butochnov, Chernenko). Iureşul dunărean a continuat şi la începutul ultimei reprize când au punctat din nou Mărcuş (Irimia) şi Kolyada (Hildebrand) şi scorul a devenit 8-3. Steaua nu a renunţat, a început cursa de urmărit, a marcat de trei ori consecutiv şi a forţat scoţând portarul în ultimele 80 de secunde dar gălăţenii au rezistat şi au închis tabela prin Pal (Krajci, Aleksiuk), care a înscris în poarta goală. Rezultat final: CSM Dunărea Galaţi - Steaua Rangers 9-6 (3-2, 3-1, 3-3). Echipa gălăţeană care este antrenată de Cristian Munteanu şi Vitali Donika şi-a consolidat locul 3 cu 32 de puncte din 21 de jocuri.