19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea, victorie de două puncte în faţa campioanei. Cupa se ţine la Galaţi

Luni seara, Patinoarul Dunărea a găzduit partida CSM Dunărea Galaţi - ASC Corona Wolwes Braşov, o restanţă din Liga Naţională de hochei pe gheaţă. Cei mai fideli suporteri gălăţeni care au ţinut să asiste la meci nu au avut ce regreta şi s-au bucurat la final de victoria surprinzătoare dar absolut meritată a favoriţilor. Dunărenii au deschis scorul în minutul 8 prin Goga din pasa lui Kumeliauskas. „Lupii” au reacţionat peste patru minute, au profitat de o superioritate numerică, restabilind egalitatea şi scorul primei părţi. Braşovenii au avut om în plus la începutul celei de-a doua reprize dar nu au fructificat iar gălăţenii, după mai multe ocazii au revenit în avantaj după reuşita lituanianului Kumeliauskas, care a finalizat contraatacul lansat de Goga şi Anton Butochnov. Echilibrul s-a păstrat şi în cea de-a treia repriză, oaspeţii au marcat şi au egalat situaţia. În ciuda ocaziilor la ambele porţi, prelungirile nu au adus nimic pe tabela de marcaj şi s-a ajuns la şuturi de penalitate. Echipa noastră a ratat prima prin ultima achiziţie, Aleksiuk dar Anton Butochnov şi Kumeliauskas au avut nervii tari, Mihaly a ratat şi CSM Dunărea s-a impus dramatic. Rezultat final: 3-2 după şuturi de penalitate (1-1, 1-0, 0-1, 1-0). Lotul echipei gălăţene: Laszlo, B.Popa - Tamaş, Hildebrand, Rasulov, Aleksiuk, A.Popa, Goga, Durkech, Flinta, Munteanu, Anton Butochnov, Kumeliauskas, Lorincz, Andriy Butochnov, Szocs, Irimia, Mărcuş, Nyerges şi Pal. CSM Dunărea a urcat pe locul 3 cu opt puncte şi va juca tot pe teren propriu dubla cu Progym Gheorgheni, pe 13-14 octombrie, de la ora 18.30. Altfel, s-a stabilit ca la Galaţi să aibă loc Cupa României, în perioada 20-23 decembrie, echipele participante fiind repartizate în două grupe: Corona Braşov, Progym Gheorgheni, Steaua Bucureşti (grupa A) respectiv Sport Club Miercurea Ciuc, CSM Dunărea Galaţi, Sportul Studenţesc (grupa B).