26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Galaţi a câştigat la Brăila şi şi-a consolidat poziţia de lider

Divizia A la handbal feminin a programat sâmbăta trecută meciurile celei de-a patra etape, penultima din primul tur. Sala Polivalentă Danubius din Brăila a găzduit duelul orgoliilor, chiar dacă acum la nivelul eşalonului secund dintre satelitul HC Dunărea şi CSM Galaţi. Brăilencele, cu junioare în lot, dar şi jucătoare folosite, dar mai puţin în Liga Florilor, au jucat cu mare ambiţie în prima parte, gălăţencele reuşind să se desprindă în ultimele cinci minute şi să intre cu doar trei goluri avantaj la pauză. Antrenoarea Alexandrina Soare a fost nemulţumită de evoluţia din prima repriză şi cel mai probabil şi-a muştruluit jucătoarele în vestiar, iar în partea secundă experienţa superioară şi-a spus cuvântul şi echipa gălăţeană a obţinut cea de-a patra victorie consecutivă care le consolidează şi fotoliul de lider invincibil în seria A. Rezultat final: HC Dunărea 2 Brăila - CSM Galaţi 28-36. Echipa gălăţeană a folosit lotul: Emilia Anghel, Anamaria Micu - Tamara Bokaric 3 goluri, Cristina Gheorghe 10 g, Cristina Marcu 1 g, Abigail Vălean 5 g, Daciana Balaban 2 g, Cătălina Cioaric 9 g, Lăcrămioara Cîlici 1 g, Alla Sheiko 5 g, Cristina Clisu, Raluca Tănasă. În ultima etapă din primul tur, CSM-istele gălăţene vor juca pe teren propriu cu Naţional Braşov. Partida se va disputa pe 12 octombrie, de la ora 11.00 în sala Polivalentă Dunărea.

Sursa foto: Sportul Ilustrat