02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Belor a suferit din cauza tinereţii, dar s-a calificat în sferturile Cupei României

Regula cu folosirea unei jucătoare Under 23 i-a cam dat dureri de cap antrenorului Bogdan Paul la Voluntari. Partida din prima fază a Cupei României cu gazdele de la CSO nu ridica mari probleme la prima vedere. Echipa gălăţeană a început cu formula: Boryslava Saykova, Ivana Radonjic, Sorina Miclăuş, Talita Jose do Nascimento, Majo Corral Bouza, Laura Simonia şi Andreea Ispas, libero şi şi-a adjudecat rapid primul set: 25-9 cu menţiunea că la scorul de 17-5 la coordonare a intrat tânăra jucătoare de 18 ani Marisa Radu. După ce a condus cu 2-0, CSU Belor, în ciuda numeroaselor schimbări s-a blocat, echipa gazdă a profitat şi a restabilit egalitatea la seturi. Conducerea tehnică a fost nevoită să apeleze la experienţa celor două jucătoare păstrate iniţial pe bancă: căpitanul Anamaria Berdilă şi Daniela Lupescu. Şi acest lucru a contat enorm într-un moment cheie al meciului. CSO Voluntari a condus cu 15-10 şi 20-18, dar apoi lucrurile au intrat pe făgaşul normal, Berdilă a reuşit trei puncte consecutive, iar Lupescu şi Talita au închis setul trei. Gălăţencele au zburdat în următorul şi au câştigat partida: 3-1 (9, -18, 22, 14). Au mai jucat: Ganna Magerova şi Violeta Stan, libero. CSU Belor s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în sferturile de finală unde va întâlni pe CSM Târgovişte, la Galaţi cel mai probabil pe 21 decembrie. Până atunci însă, echipa antrenată de Bogdan Paul şi Florin Vasile Bosi ajutaţi de Nelu Ivanov va juca duminică 20 octombrie, în sala Polivalentă Dunărea, de la ora 17.00, cu CS Medgidia, în cea de-a treia etapă a Diviziei A1. Tot în weekend sunt programate meciurile celei de-a doua etape a campionatului masculin. Campioana României, CSM Arcada primeşte vizita vineri 18 octombrie, de la ora 18.30 în sala Dunărea celor de la SCM U Craiova.

Sursa foto: Ionuţ Buharu