06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Hygienium a câştigat în minim de seturi la Bucureşti şi termină turul pe locul 4

Divizia A2, seria Est la volei feminin a programat sâmbătă partidele ultimei etape din turul primei faze. CSU Hygienium Galaţi s-a deplasat în Capitală pentru confruntarea cu junioarele campioane de la CTF Mihai I. Gălăţencele pregătite de Ileana Berdilă şi Adriana Dudnic au avut de tras serios în primele două seturi când bucureştencele le-au dat o replică consistentă, dar Răileanu, Panait, Milea, Stănescu&Co nu s-au pierdut cu firea, şi-au valorificat atuurile şi au obţinut o victorie scontată de trei puncte. Rezultat final: CTF Mihai I - CSU Hygienium 0-3 (-25, -22, -12). Echipa gălăţeană a folosit formula: Gabriela Panait, Diana Hantău, Alexandra Iordache, Sorina Răileanu, Andreea Stănescu, Diana Milea - Alexandra Iordan, libero. Au mai intrat: Cristina Popoiu şi Maria Neacşu. Echipa noastră obţine a doua victorie sezonală şi încheie prima parte a campionatului pe locul 4. CSU Hygienium va începe returul cu două deplasări: CSM Bucureşti, pe 11 noiembrie şi CSM Corona Braşov, pe 18 noiembrie, iar primul joc pe teren propriu este programat abia pe 25 noiembrie cu liderul CSM 2007 Focşani.