Două victorii cadou pentru legenda Viorel Radu. Hocheiştii de la CSM Galaţi sunt liderii LNH

Patinoarul Dunărea din oraşul nostru a găzduit în weekend dubla dintre CSM Galaţi şi Steaua Bucureşti. Partida de sâmbătă a fost precedată de o festivitate emoţionată de retragerea oficială din activitatea competiţională a portarului Radu Viorel, o legendă a hocheiului gălăţean şi românesc, cu un CV impresionant din care amintim 12 titluri de campion naţional şi foarte multe meciuri la Naţionala României, care a primit mai multe plachete, diplome, tort, fiind aclamat minute bune de întreaga asistenţă. Echipa gălăţeană condusă de Vadym Şhacraichuk şi Cornel Chiriţă şi-a făcut din mers reglajele şi a tranşat rapid disputa, conducând cu 4-0 după doar 12 minute. CSM-ul nu a redus turaţia şi cel de-al doilea joc s-a încheiat cu scorul final: 9-3. Au marcat pentru învingători: Butochnov 3 goluri, Paior 2 g, Kyricenko, Machala, Neznamov, Shachov. În prima confruntare de vineri seara, prima repriză a fost spectaculoasă, cu şase goluri, câte trei de fiecare tabără, după care dunărenii au profitat de oportunităţele apărute, au mai punctat de două ori şi au câştigat cu 5-3, marcatori: Mihail Rybalko 2 g, Butochnov, Zabludovski, Paior. CSM Galaţi s-a instalat în fotoliul de lider al Ligii Naţionale, cu 18 partide din 6 partide disputate. Pe 22-23 octombrie va avea loc dubla ACSH Gheorgheni - CSM Galaţi.