14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Dunărenii, la a doua remiză consecutivă în amicale
Pe terenul sintetic de la Siderurgistul s-a disputat sâmbătă jocul amical dintre FCM Dunărea Galaţi şi Callatis Mangalia. În ciuda ploii sâcâitoare, cele două combatante s-au străduit să-şi facă cât mai bine treaba, pentru că se apropie cu paşi repezi startul returului. După 90 de minute aprig disputate, cu ocazii la ambele porţi, tabela a indicat un rezultat de egalitate. „După o primă repriză mai slabă, în partea a doua am controlat meciul, am avut o atitudine bună, ne-am creat ocazii importante, irosite de Cârjan, Pribac (2) şi Antohi. Sunt mulţumit că jucătorii mei au respectat ideea de joc pe care le-am cerut-o. Sigur că mă interesează şi rezultatul, noi jucăm numai la victorie, dar ritmul a fost destul de bun şi am avut posibilitatea să rulez tot lotul”, ne-a declarat antrenorul principal Viorel Tănase. Rezultat final: FCM Dunărea - Callatis Mangalia 1-1 (0-1).FCM Dunărea a folosit două formule diferite: Măstăcan - Judeanu, Bozean, Căldăraru, Popescu (min. 25 Ghiocel) - Bârlădeanu, Bostan, Cioinac, Pribac - Antohi, Chelaru, în prima repriză respectiv Pârvu - Cristescu, Bozean, Velescu, Ghiocel - V. Munteanu, Eni, State, Pribac - Enache, Cârjan. A mai intrat Ciochină. Săptămâna asta, echipa gălăţeană va susţine ultimele amicale: cu ASC Bacău (miercuri, stadion Siderurgistul, ora 14.00) şi la Poli Iaşi, pe 26 februarie.