15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sala Siderurgistul din Galaţi a găzduit sâmbăta  trecută cea de-a III- a ediţie a Concursului Naţional de Dans Sportiv „Cupa Beija Flor”. O competiţie reuşită din toate punctele de vedere, începând de la organizare, lumini, cupe, diplome şi terminând cu valoarea ridicată a perechilor prezente la competiţie. Dacă la acestea mai adăugăm şi demonstrativele făcute de campionii Bulgariei, Konstantin Todorov - Andra Linte (o gălăţeancă sadea), participanţii la Campionatele Mondiale, Mihai Paraschiv (Fantezia Galaţi) - Diandra Illeş (Autentic Bacău) şi copii clubului organizator, putem spune că a fost un spectacol plin de culoare şi rafinament. Clubul de Dans Sportiv Fantezia a reuşit să obţină la această competiţie: trei medalii de aur, două medalii de argint, o medalie de bronz, un loc IV, două locuri V, un loc VI şi un loc VII în finalele a 11 competiţii din 13 la care au participat. Rezultatele complete arată astfel: locul I a fost ocupat de: Andrei Macarie - Alexandra Constantinescu, la Open basic 16-35 ani, Cosmin Lupoaie - Maria Radu, la clasa E 6-9 ani şi Ionut Holoc - Eleni Ursu, la clasa hobby 12-15 ani; locul II a fost ocupat de perechile: Răzvan Lupaşcu - Diana Miron, la clasa D 12-15 ani şi Ionuţ Manea - Andreea Zamfir, la precompetiţional; locul III a fost ocupat de Florin Popa - Rodica Fântânaru, la open basic latino 16-35 de ani; locul IV a fost rezervat perechii Dragoş Ionaşcu - Anca Hortolomei, la clasa E 16-35 de ani; locul V a fost ocupat de perechile: Silviu Boanţă - Ştefania Trufaşu, clasa E 10-11 ani şi Adrian Lupoaie - Alexandra Ionescu, clasa E 14-15 ani; locul VI l-au ocupat  Andrei Macarie - Alexandra Constantinescu, la Open standard 16-35 de ani; locul VII l-a ocupat perechea Cristi Onofrei - Gabriela Vulpoiu, în finala de la clasa E 14-15 ani. „Un concurs destul de greu, cu multe perechi valoroase, dar valoarea sportivilor din cadrul clubului şi-a spus cuvântul şi am reuşit să ne impunem la trei competiţii clar şi să aducem 11 perechi în finalele concursurilor la care au participat. Sunt un pic dezamăgit de câteva perechi valoroase care au reuşit să atingă doar semifinalele, cu toate că obiectivul lor era finala. De nenumărate ori le-am spus că o competiţie nu seamănă cu alta, că toate concursurile trebuiesc tratate cu multă seriozitate, dar lor li s-au urcat un pic aerele de vedetă la cap, iar asta s-a văzut prin locurile ocupate la această competiţie. Sperăm să le fie învăţătură de minte, iar antrenamentele, cât şi următoarele competiţii, să la abordeze cu simţ de răspundere. Vom mai participa la cele două competiţii din luna decembrie de la Bucureşti şi mult aşteptatele Campionate Mondiale de la Riga, după care vom trage linia şi vom face bilanţul anului 2010, care chiar şi fără cele trei competiţii este deja cu mult peste ceea ce ne-am propus noi la începutul anului competiţional”, a concluzionat Marian Adam, preşedintele clubului Fantezia.