24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la CSU Danubius luptă pentru promovare

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate la sala Dunărea două meciuri de handbal în care au fost angrenate echipele de la CSU Danubius. Fetele au jucat sâmbătă cu HCF Piatra Neamţ, într-o partidă care a contat pentru cea de-a V-a etapă a Diviziei A. După trei victorii lejere în compania unor adversare modeste, echipa gălăţeană a întâlnit un adversar incomod. Nemţencele au venit la Galaţi montate de antrenorul Dan Valentin să producă surpriza şi au fost la conducere în primele 30 de minute. La pauză a „intervenit” antrenorul Vali Costea, care şi-a beştelit serios elevele, astfel că acestea au început cursa de urmărire. Ioana Pocriş a adus egalarea în min. 40, scor 13-13, iar colega ei Marie Jane Kanda a adus CSU Danubius pentru prima oară la conducere, scor 15-14 (min. 43). Oaspetele au terminat benzina, gălăţencele au profitat, Cosmina Cozma şi Paula Ababei au înscris golurile care au adus desprinderea. Rezultat final: CSU Danubius - HCF P. Neamţ 28-22 (8-10). Lotul echipei gălăţene: Dana Goldic (11 intervenţii), Cătălina Orbeanu, Laura Bujoiu - Cristina Marcu, Cosmina Cozma (7 goluri), Christina Mircescu (1), Ramona Urse (3), Ioana Pocriş (4), Paula Ababei (4), Iulia Artean, Lavinia Poteraşi (1), Mădălina Conache, Marie Jane Kanda (7), Tatiana Budescu (1). Echipa gălăţeană se află pe locul III cu 12 puncte (4 jocuri) şi va juca etapa viitoare în deplasare cu ACS Şc.181 SSP Bucureşti.

Băieţii au ţinut ritmul un sfert de oră

Duminică, în cea de-a IX-a etapă a Ligii Naţionale masculine, s-au duelat două noi promovate: CSU Danubius şi CSM Ploieşti. Cele două echipe au mers cap în primul sfert de oră, după care ploieştenii, cu portarul Răzvan Szopka „inamicul” interilor gălăţeni, s-au desprins decisiv şi au intrat la vestiare cu plus şapte pe tabelă. În repriza a doua, Laurenţiu Niţu, Dragoş Şahîn, Tiberiu Savu şi Cristi Mârşiu au perforat poarta adversă şi CSU Danubius a redus diferenţa până la cinci goluri cu 10 minute înainte de final. Rezultat final: CSU Danubius - CSM Ploieşti 27-33 (10-17). Lotul aliniat: Fuică (5 intervenţii), Drenceanu (7 intervenţii) - Cristescu (4 goluri), Ciobanu (2), Frangulea, Burlacu, Savu (2), Mârşiu (3), Lăpuşneanu, Şahîn (4), Niţu (9), Grigore, Udriştioiu (2), Ionel, Prună, Susanu (1). Echipa gălăţeană va juca etapa viitoare, pe 21 octombrie, la Baia Mare, cu HC Minaur, participantă în grupele Ligii Campionilor.