29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix şi-au luat revanşa în faţa clujencelor, băieţii au ţinut piept Energiei
Iubitorii baschetului au venit în număr mare sâmbătă la sala Dunărea să asiste la un cuplaj interesant. În deschidere s-au întâlnit echipele feminine Phoenix şi U Cluj, două din aspirantele la play-off. Cu 5-ul de start: Filip, Frost, McKenzie, Walter, Rochel, echipa gazdă a început în forţă şi a condos cu 18-6 (min.8). Clujencele nu s-au împăcat deloc cu situaţia de pe tabela de marcaj şi impulsionate de Wilson şi Ajanovic au revenit spectaculos şi au egalat, scor 22-22 (min.13). Frost a început să scuture plasa din afara semicercului şi Phoenix a condus la pauza mare, scor 40-36. U Cluj a devenit din ce în ce mai arţăgoasă şi a trecut în avantaj: scor 48-53 (min.27). Căpitanul echipei de la Dunăre, Romina Filip a sunat adunarea, a marcat trei coşuri consecutive şi a readus Phoenix în avantaj. Ultimul sfert a fost la discreţia gazdelor,  care au ştiut să gestioneze foarte bine situaţia, ardelencele au forţat cu aruncările de 3 p dar mâna le-a tremurat şi echipa condusă de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică a reuşit să-şi ia revanţa după înfrângerea din tur şi au realizat a şasea victorie sezonală. Rezultat final: Phoenix Galaţi – U Cluj 71-58 (18-12, 22-24, 15-17, 16-5). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Myneshia McKenzie 18 p, 11 recuperări, 3 pase decisive, 2 intercepţii; Amanda Frost 14 p, 4 recuperări; Christassia Walter 14 p, 7 recuperări, 9 pase decisive, o intercepţie; Cassie Rochel 14 p, 11 recuperări, 2 pase decisive; Romina Filip 11 p, 4 recuperări, 2 pase decisive, 4 intercepţii; Hanna Demeter, 3 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Andreea Creţu, 2 pase decisive; Bianca Fota. Nu au evoluat: Mădălina Geleriu, Denisa Fota şi Bianca Nini. Echipa gălăţeană se află pe locul VII cu 17 puncte (11 meciuri). Fetele mai au de jucat patru meciuri în acest an: cu U Goldiş ICIM Arad (17 decembrie), cu CSU Alba Iulia (19 decembrie), ambele în deplasare; cu CSM Satu Mare (23 decembrie, acasă) şi cu Rapid Bucureşti (28 decembrie, deplasare).

Aproape de încă o surpriză

Partida vedetă a adus faţă în faţă formaţiile masculine Phoenix Galaţi şi Energia Tg. Jiu. Oaspeţii au profitat de experienţa superioară dobândită în FIBA Eurocup  şi au intrat mai bine în meci. Gorjenii s-au desprins la 14 puncte, scor: 23-37 (min.17). Echipa gălăţeană nu a dezarmat şi a început cursa de urmărire. Energia a intrat la vestiare cu un avantaj de 8 puncte: scor 30-38. Americanul Jay Threatt jr. a izbutit două coşuri consecutive din afara semicercului, ucraineanul Lemyk a punctat şi el iar Pesic a adus echipa gălăţeană în avantaj, scor 48-47 (min.29). Mack şi-a ţinut echipa în joc cu un coş de 3 puncte venit odată cu sirena care a anunţat terminarea celui de-al treilea sfert. Soarta partidei s-a decis în primele cinci minute din ultimul act când oaspeţii, care au avut o bancă lungă au pornit cu un ecart de 12-0 şi în ciuda eforturilor gălăţenilor din final nu au mai putut fi depăşiţi. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Energia Tg. Jiu 64-68 (13-22, 17-16, 20-13, 14-17). Antrenorii Florin Nini şi Bogdan Bălănică au folosit lotul:  Bojovic 14 p, 7 recuperări, 2 pase decisive, o intercepţie; Lemyk 13 p, 5 recuperări, 2 pase decisive; Jay Threatt jr. 11 p, 3 pase decisive, o intercepţie; Tresac 9 p, 4 recuperări, o pasă decisivă; Pesic 8 p, 11 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepţii; Petică 5 p, 4 recuperări, o intercepţie; Rohde 3 recuperări, o pasă decisivă; Borşa 4 p, 2 pase decisive; Pîrlog, o recuperare. Nu au fost folosiţi: Ţelinoiu, Sava şi Bolobiţă. Phoenix se poziţionează pe locul IX cu 16 puncte şi va mai juca două meciuri în acest an, cu BCM U Piteşti (16 decembrie,   deplasare, ora 18.00 transmis la Digisport) şi cu Steaua CSM Eximbank Bucureşti (19 decembrie, acasă).