05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Fetele de la Phoenix sunt pe podium, băieţii caută prima victorie

Cea de-a V-a etapă a debutat cu partida Phoenix Galaţi – Rapid Bucureşti din sala Polivalentă Dunărea. Echipa gazdă a început în formula: Mc. Kenzie, Frost, Walter, Filip, Demeter, iar oaspetele au replicat cu: Toma, Bejan, Matei, Constantin şi Ene. Conform previziunilor, gălăţencele au controlat ostilităţile din primul şi până în ultimul minut. Phoenix a avut un avantaj de 12 puncte după primele 10 minute, pentru ca apoi diferenţa să crească după ce giuleştencele n-au izbutit decât două coşuri în cel de-al doilea sfert. Cu excepţia lui Rochel, antrenorul Eugenio Rodrigues a folosit tot lotul trecut pe foaia oficială, meciul s-a mai echilibrat, dar Phoenix a încheiat în avantaj şi ultimele două sferturi. Rezultat final: Phoenix – Rapid 89-45 (29-17, 21-4, 16-11, 23-11). Lotul folosit: Mc. Kenzie 25 p, Frost 24 p, Walter 17 p, Filip 11 p, Demeter 2 p, D. Fota 4 p, Necula 2 p, Nini 2 p, Creţu 2 p, Geleriu, Hurduc. De remarcat faptul că „gălăţencele” Walter şi Mc. Kenzie, cu câte 86 puncte, sunt „the best scorer” după cinci etape în Ligă. Phoenix se menţine pe locul III cu 8 puncte  şi etapa viitoare va sta. Gălăţencele vor juca următorul meci pe 31 octombrie acasă cu campioana en-titre CSM Târgovişte.

În Liga Naţională masculină la sfârşitul acestei săptămâni sunt programate meciurile celei de-a IV-a etape. La Galaţi, sâmbătă, de la ora 18.00, va avea loc partida Phoenix - BC Timişoara, două echipe care încă nu au câştigat în acest sezon. „Un meci foarte important, ne-am pregătit foarte bine, suntem montaţi şi ne dorim să obţinem prima victorie în Ligă. Aşteptăm ca suporterii să umple din nou tribuna, avem nevoie de susţinerea lor şi vrem să-i răsplătim cu un rezultat pozitiv”, ne-a declarat antrenorul principal Florin Nini.

sursa foto: Viorel King