19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Medaliata cu bronz din sezonul precedent în Liga I la futsal a susţinut luni după amiază în sala Siderurgistul primul joc oficial împotriva celor de la Dunărea Călăraşi. Oaspeţii au venit la Galaţi cu ambiţii mari şi cu vreo 10 oficiali, sperând că vor recupera punctele pierdute pe teren propriu săptămâna trecută. Partida a fost viu disputată în primul sfert de oră, când călărăşenii au condus de două ori: 1-0 şi 2-1 şi ne-au dat destule emoţii. Pe finalul primei reprize, gălăţenii încurajaţi frenetic de întreaga asistenţă şi în special de galeria ad-hoc formată din „nepoţelele” de la handbal, au început să-şi arate valoarea, mai întâi au restabilit egalitatea prin „veteranul” Daniel Popliacă iar apoi au trecut în avantaj, cu doar şapte secunde înainte de finalul primul mitan, graţie lui „Duracell” Tudose. Acest ultim gol parcă le-a turnat plumb în adidaşi adversarilor, băieţii lui David Asandei au dat recital în repriza a II-a când le-au ascuns mingea celor de la Dunărea minute bune, au marcat de încă şase ori pentru ca spectacolul să fie total. De remarcat şi prestaţia portarului Petrişor Toniţa, cu câteva intervenţii salvatoare în momentele cheie ale partidei. Pe final, oaspeţii n-au mai suportat umilinţa, şi-au pierdut cumpătul şi unul dintre ei a avut o intrare primitivă, accidentându-l serios pe Tudose. „Am obţinut o victorie fără dubii. Chiar dacă am fost conduşi la început, nu am avut emoţii. Ştiam că ne vom impune jocul pentru că suntem mai experimentaţi şi mai valoroşi”, a declarat la final antrenorul David Asandei. Rezultat final: United - Dunărea 9-3 (3-2). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Toniţa - Ivan, Bâgu (1 gol), Apostol (2), Moldoveanu (3), Popliacă (1), Tudose (2), Buleandră, Iorga, Dragoş Sandu, Dodan. Nu au evoluat din diverse motive: Tănăsilă, Cojoc şi Salichi. Echipa gălăţeană va disputa joi la Călăraşi un amical cu Naţionala României.