29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
În perioada 28 august - 5 septembrie, oraşul Malenovice din Cehia a fost capitala şahului, găzduind Campionatul Uniunii Europene, pentru copii până în 14 ani. Delegaţia României a fost formată din 10 sportivi care au reuşit să cucerească opt medalii: trei de aur, una de argint şi patru de bronz. Galaţiul a fost reprezentat de Octavian Panţuru şi Raisa Vulpe, campionii României la individual 8 ani, legitimaţi la Genius. După IX runde, ambii au câştigat medaliile de bronz la băieţi, respectiv fete 8 ani. De remarcat că la băieţi primii trei clasaţi au avut acelaşi număr de puncte 6,5, fiind departajati de coeficientul Buchollz.
„Clubul Genius este un club tânăr – înfiinţat în 2011 – iar Raisa Vulpe şi Octavian Panţuru sunt liderii primei generaţii de sportivi de performanţă, ce ne reprezintă. Pentru mine Campionatul Uniunii Europene 2013 a reprezentat sfârşitul unui an competiţional cu rezultate deosebite, în care am obţinut cam tot ce ne-am propus: titlurile de campioni naţionali la grupele mici, atât la băieţi cât şi la fete, deasemenea aur şi argint la Capionatele Naţionale pe echipe, iar acum medalii europene. De acum trebuie să ne pregătim pentru categoria superioară de vârstă, 10 ani, unde vom participa anul viitor, chiar dacă ne-am propus să reprezentăm România şi la Campionatele Mondiale, din Emiratele Arabe, unde ne vom prezenta doar pentru experienţă, fiind realişti în privinţa şanselor la podium. Concursul din Cehia a fost foarte disputat, emoţiile păstrându-se până la final. În ultima rundă Octavian putea obţine titlul european în disputa cu ieşeanul Andrei Bulgariu dacă ar fi câştigat, remiza obţinută asigurându-i doar locul III, iar Raisa a disputat o partidă de mare luptă până în final,  tot pentru locul III, cu unguroaica Toth. Octavian a început foarte timid concursul, pierzând primele două partide la sportivi care n-au acumulat decât puţine puncte până la final, însă apoi a câştigat tot cu sportivi mult mai bine cotaţi. Cea mai bună partidă a fost realizată cu sportivul ceh, de origine asiatică Nguyen Thai Dai Vinh, partidă care a fost premiată ca fiind cea mai spectaculoasă din runda respectivă. Pentru ultima rundă am decis să ne mulţumim cu remiză, deoarece o înfrângere ne-ar fi aruncat pe locul VI. Am preferat prudenţa contra ambiţiei. Vulpe Raisa a jucat mult sub valoarea de la Campionatul Naţional, fiind depăşită de româncele Ema Obada  şi Ioana Oţetea, pe care le învinsese în întrecerea internă. Ne-a dat emoţii până la final, când a depăşit-o tehnic net pe sportiva din Ungaria.Trebuie să specific că în spatele acestor rezultate sunt foarte multe ore de muncă cu efort susţinut, de aceea aceşti sportivi trebuiesc felicitaţi. Închei cu speranţa că cei doi micuţi sportivi vor reprezenta locomotiva ce va tracta spre rezultate deosebite şi pe ceilalţi reprezentanţi ai clubului”, ne-a declarat antrenorul Florin Păunescu care i-a însoţit pe copii în Cehia.