07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Gălăţenii de la Meikyo au cucerit opt medalii la Europene

În perioada 24-28 octombrie, s-a desfăşurat la Vila do Conde, în Portugalia, a XXXV-a ediţie a Campionatului European de Karate Tradiţional pentru cadeţi, juniori, tineret şi seniori. La startul competiţiei s-au aliniat 496 de sportivi. Tot în aceeaşi perioadă s-a desfăşurat şi Cupa Europeană pentru copii. C.S. Meikyo Galaţi a participat la Campionatul European de Karate Tradiţional cu 7 sportivi la categoriile de vârstă cadeţi şi juniori. Bilanţul sportivilor C.S. Meikyo Galaţi a fost de 8 medalii: 7 de aur şi una de argint, dar şi două locuri IV şi un loc V. Rezultatele individuale: cadeţi: Suditu Andreea - la proba de fuku-go feminin a obţinut locul V; la juniori: Postelnicu Răzvan - locul I la proba de fuku-go masculin, locul I la proba de kata echipe masculin, locul II la proba de kata individual masculin, Zăvoiu Ioana - locul I la proba de kata echipe feminin şi locul IV la proba de kata individual feminin; Buruiană George - locul I la proba de kata echipe masculin şi locul IV la kata individual masculin (categoria copii 1), Cucu Andrei - locul I la proba de kata echipe masculin, Tomiţă Alexandra - locul I la la proba de kata echipe feminin, Zaharia Ioana - locul I la proba de kata echipe feminin. Echipa tehnică a fost formată din Dana Stamate Farkaş.