27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galaţi au pierdut fără drept de apel

Miercuri s-a încheiat cea de-a 9-a etapă a Ligii Florilor MOL. Handbalistele de la CSM Galaţi au întâlnit în sala Polivalentă din Bucureşti pe SCM Gloria Buzău. Gălăţencele antrenate de Alexandrina Soare au dat impresia că pot furniza o surpriză în primele cinci minute când au condus cu 2-0 pe tabela de marcaj. Buzoiencele nu s-au clătinat, au marcat de patru ori consecutiv repede şi lucrurile au intrat pe făgaşul normal. Prima repriză a fost echilibrată, Gloria a intrat cu un avantaj de trei goluri la vestiare, dar echipa noastră a irosit şi două aruncări de la 7 metri în prima parte.
După pauză, SCM Gloria s-a descătuşat şi diferenţa s-a mărit îngrijorător. Rezultat final: CSM Galaţi - SCM Gloria Buzău 20-29 (10-13). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Alla Sheiko 3 goluri, Ana Maria Lopătaru 4 g, Cătălina Cioaric 3 g, Cristina Andriţa 4 g, Patricia Vizitiu 1 g, Tamara Bokaric 1 g, Cristina Gheorghe 1 g şi portarul Ana Maria Micu 1 g. CSM Galaţi se menţine pe locul 13 în clasament cu o zestre de 6 puncte şi va juca în etapa viitoare cu Activ Prahova Ploieşti, pe 18 februarie, de la ora 10.30, în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe.

Sursa foto: Sportul Ilustrat