06 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbalistele de la CSM Galați au pierdut la 10 goluri primul meci din Liga Florilor

Sezonul 2022-2023 din Liga Florilor la handbal feminin a debutat sâmbătă la prânz în sala Traian din Rm.Vâlcea cu partida dintre SCM Rm.Vâlcea și CSM Galați. Nou promovată în eșalonul de elită, formația gălățeană pregătită de Valeriu Costea a jucat de la egal la egal timp de 25 de minute cu medaliata cu bronz din sezonul precedent. Vâlcencele și-au valorificat la maxim experiența superioară în special în repriza a doua și s-au desprins pe tabela de marcaj. Din tabăra gălățeană au absentat cele două straniere: sârboaica Katarina Mancic și muntenegreanca Ivana Djuric, care nu au primit viza în timp util, Andreea Prescură și Andreea Taivan, accidentate. Rezultat final: SCM Rm.Vâlcea - CSM Galați 36-26 (17-14).
Lotul folosit: Bianca Aron, Alexandra Prodan, Nicoleta Petre - Ana Maria Lopătaru 3 goluri, Cristina Marcu, Andreea Merlă, Cristina Andrița 9 g, Mălina Bichir 1 g, Iulia Eiler 6 goluri, Daniela Corban 3 g, Iasmina Ichim, Raluca Tănasă, Mădălina Manolachi 1 g, Bianca Zegrean, Andreea Sandu. CSM Galați va juca primul meci acasă cu SCMU Craiova, pe 1 septembrie, de la ora 13.00, în sala Polivalentă Danubius din Brăila. Sala Dunărea din orașul nostru va fi închisă o perioadă pentru că se înlocuiește suprafața de joc.