26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi au condus 40 de minute pe CSM Reşiţa

CSU Galaţi a jucat miercuri în sala Polivalentă Dunărea cu CSM Reşiţa în cea de-a 6-a etapă a turneului de play-off de promovare în Liga Zimbrilor. Partida a avut două reprize diametral opuse. Handbaliştii gălăţeni antrenaţi de Florin Andronic şi Mihai Pantea au intrat foarte motivaţi pe teren, au condus cu 4-1, reşiţenii au revenit, dar băieţii noştrii au intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri. CSU a menţinut ritmul în primele 10 minute din partea a doua după care reşiţenii, o echipă mai experimentată, au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj.
Una peste alta, o victorie meritată pentru echipa oaspete, doar că diferenţa de nouă goluri este exagerată faţă de cum au decurs ostilităţile pe parchet. Rezultat final: CSU Galaţi - CSM Reşiţa 30-39 (19-17). Lotul echipei gălăţene: Fuică 9 intervenţii, Fl.Dinu 1 intervenţie, Al.Dinu o intervenţie - Mârşiu 4 goluri, Soare 1 g, Zaharia, Prună 1 g, Frangulea 4 g, Lefter 3 g, Ioniţă, Bădărău, Buţea, Andrei 2 g, Chertif, Ionescu 3 g, Pascu, Costea 12 g. Celelalte rezultate ale etapei: CS Medgidia - CSU Piteşti 25-27, CSM Făgăraş - CSM Oradea 30-30, CSM Odorheiu Secuiesc - CSM Sighişoara 33-30. CSU Galaţi va juca în ultima etapă din tur, pe 19 martie, în deplasare cu CSM Sighişoara.