24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Handbaliştii de la CSU Galaţi sunt în grafic

Divizia A la handbal masculin a programat la sfârşitul săptămânii trecute partidele celei de-a 7-a etape. Sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru a găzduit meciul dintre CSU Galaţi şi CSU CNOT Braşov. Un duel care se anunţa interesant prin prisma faptului că cele două echipe se află în luptă directă pentru locul 2 în seria A care dă dreptul de participare la turneul de baraj. După ce au pierdut în primul tur la Braşov, gălăţenii pregătiţi de profesorul Florin Andronic au pregătit foarte bine meciul animaţi de dorinţa revanşei şi au câştigat clar. Primele 25 de minute au fost echilibrate după care ai noştri au forţat şi au intrat cu trei goluri avantaj la vestiare. După pauză, CSU s-a descătuşat, portarii Ungureanu şi Dinu au parat multe aruncări ale echipei adverse, în fapt Naţionala de tineret a României, Chiriac şi-a arătat calităţile, extremele Ionescu şi Şahîn au marcat aproape la fiecare acţiune şi în mod logic diferenţa a crescut, pe final intrând pe teren şi cei mici proveniţi din pepiniera CSS, Aurică, Lefter, Bădărău. Rezultat final: 32-20, la pauză: 15-11. Lotul echipei gălăţene: Ungureanu 14 intervenţii, Dinu 2 - Gheorghe, Lefter, Olaru 2 goluri, Frangulea, Mureşan, Aurică 2, Şahîn 5, Bădărău 2, Chiriac 7, Ionescu 4, Ionel 6, Mârşiu 4, Simo, Condurache. CSU se menţine pe locul 2 cu 13 puncte şi va juca runda viitoare pe 17 noiembrie în deplasare cu CSM Bacău.